نمونه یک مدیر ایرانی

در تمام زندگی‌ام از آدمایی که کارها رو به صورت فس فس! انجام می‌دن، بیزار بوده‌ام و از همکاری یا همراهی با این آدما واقعا زجر کشیده‌ام. حالا تصور کنین که کمتر از سه هفته تا تموم کردن کاری وقت دارم، خودم به شدت همه کارها رو برنامه‌ریزی کرده‌ام که سر deadline کار رو تحویل بدم اما از بد روزگار کارم افتاده به یکی از این آدمایی که با سرعت مورچه کارها رو انجام می‌دن. جالب اینجاست که این یکی، بی‌مسئولیتی و بی‌عرضگی‌اش در handle کردن امور رو به حساب دقتش در انجام کارها و مسئولیت‌‌های بی‌شمارش می‌ذاره.

یکی نیست به‌اش بگه عزیزم، وقتی انقدر مسئولیت شما زیاده، چرا صبح ساعت 10/5 تشریف می‌آرید، ظهر به مدت یک ساعت از شرکت خارج می‌شید تا فرزند دلبندتون رو از مهد کودک به منزل ببرید، ساعت دو برای یک جلسه مهم که نتیجه‌اش هیچ اثری در حل هیچ مشکلی نداره باز از شرکت خارج می‌شید و پس از پایان جلسه هم به منظور رفع خستگی از یک روز کار طاقت فرسا و تجدید انرژی برای فردا از محل جلسه یک‌راست به منزل تشریف می‌برید؟

باور کنید این عینا برنامه کاری تمام روزهای هفته این خانمه. فقط جایی که فرزندشون رو می‌برن یک روز در میون بین منزل و دکتر switch می‌کنه و مکان جلسات هم متغیره.

با ویژگی‌های فردی این شخص حسابی آشنا شدید؟ حالا از توانایی‌های فنی و تخصصش بشنوید.

در تمام گزارشایی که از تمام پروژه‌های جاری شرکت برای بازخوانی و نظرخواهی به ایشون ارجاع داده می‌شه، ایشون (پس از دو هفته انتقال مداوم گزارشات بین منزل و محل کار) سرانجام یک سری اصلاحاتی نظیر تبدیل "است" به "شد" یا "گردید" و تغییر محل نقطه و ویرگول اعمال می‌کنن. البته ایشون به رعایت فاصله و نیم‌فاصله و محل مناسب اونها هم به شدت حساس‌اند. ناگفته نمونه که محض خالی نمونده عریضه از اظهارنظرهای علمی، ایشون در انتهای گزارش هم، یادداشتی مبنی بر مخالفت خود با کل روند کار، چارچوب‌های نظری یا پایه‌های فنی موضوع می‌نویسن. کارشناس مربوطه در این مرحله هر چقدر تلاش کنه تا از موضع خودش دفاع کنه هیچ فایده‌ای نداره و ایشون با یک لبخند ملیح همچنان بر نظرات بی‌پایه و اساس خودش تاکید می‌ورزه. بنابراین در اکثر موارد کل فرآیند باید از ابتدا مطابق نظر ایشون تکرار بشه و پس از گذشت چند روز این سیکل به مرحله نظرخواهی می‌رسه. به‌خاطر همین دقت نظر، پافشاری بر موضع و صد البته نظرات علمی و فنی ایشون بیشتر پروژه‌ها با تاخیر یک تا سه ساله و بدون هیچ نتیجه خاصی تموم می‌شه.

این وسط، من هر چی به ذهنم فشار می‌آرم، نمی‌فهمم این خانم به خاطر کدوم شایستگی‌ یا ویژگی خاصش مدیر شده و اینکه تا حالا این سمت رو حفظ کرده، دقیقا نتیجه کدوم کارشه؟!

/ 1 نظر / 27 بازدید
هانیه

دقیقا می فهمم چی می گی. منم یه همچین مدیری داشتم و وقتی کارها رو سریع انجام می دادم مجازاتم این بود که باید سه برابر بقیه کار می کردم. دست آخرم جناب مدیر می فرمودند که "تو چرا اینقدر عجولی؟!!!!!" وقتی مملکت ما این قدر از شایسته سالاری دوره، این مدیرها هم حالشو می برن!